3d yazıcıGenel

3D yazıcı nedir

Görünen şu ki, herkes 3 boyutlu yazıcılar hakkında konuşuyor, siyasetçiler, doktorlar, dergiler ve benzer kaynakları. Peki bakalım bu 3D yazıcı nedir?

3D yazıcı nedir?

3D yazıcılar, günlük işleri yapabilen yeni nesil makinelerdir. Çok dikkat çekerler çünkü farklı malzemelerden farklı nesneleri üretebilirler, hepsi de aynı makineden.

Bir 3D yazıcı, seramik bardaklardan plastik oyuncaklara, metal makine parçalarından, kumtaşından vazolara, süslü çikolatalı keklerden ve hatta (gelecekte olabileceği gibi) insan vücudunun parçalarına kadar her şeyi yapabilir.

Ev tipi mürekkep püskürtmeli yazıcıların mürekkep şişeleri, bir matbaa ve bir kurutma rafı yerini aldıkları gibi, 3D yazıcıları geleneksel fabrika üretim eşyaların şekilledirilmesini tek bir makineyle değiştirildi.

Neden bu hizmete baskı deniyor?

Evinizdeki bir yazıcının sayfasındaki bir metne yakından bakarsanız (mikroskopla), mektupların sadece kağıdı lekelemediğini, aslında sayfanın yüzeyinin bir kat üstünde yerleşmiş olduğunu görürsünüz.
Teoride, eğer aynı sayfada birkaç bin kez basmış olsaydınız, mürekkebin sonunda her bir mektubun katı bir 3D modelini oluşturmak için birbiri üstüne yetecek kadar katman oluşturacaktı. Küçük katmanlardan fiziksel bir şekil oluşturma fikri, ilk 3D yazıcıların çalışma mantığıdır.

3D baskı nasıl çalışır?

3D baskı işlemi, tüm nesneyi binlerce küçük küçük dilime dönüştürür, sonra onu alttan yukarıya doğru katman katman basar. Bu küçük katmanlar sağlam bir nesne oluşturmak için birbirine yapışır. Her katman farklı karmaşıklığa sahip olabilir, yani 3D yazıcılar, menteşeler ve tekerlekler gibi hareketli parçalar oluşturabilir. Bisikletin tümünü – gidon, eyer, çerçeve, tekerlekler, frenler, pedallar ve zincire hazır bir şekilde, herhangi bir alet kullanmadan basabilirsiniz. Bütün mesele – tasarım esnasında doğru yerlere boşluk bırakma oluyor.

Avantajları nelerdir?

Bir şey mı kırdınız, artık satılmayan ve bulunmasının zorluğundan değiştiremez misiniz? 3D baskı, yeni bir parçanın yazdırabileceğiniz anlamına gelir. Evde neredeyse her şeyi yapabileceğiniz yeni bir dünyada yaşıyoruz. Stokta bulamayacağınız ürünün olmadığı, daha az atık, paketleme ve kirliliğin olduğu yerlerde, malları saklamak için depoya veya teslimatı yapmak için kamyonlara ihtiyaç duymayan bir dünyadır bu.

Ayrıca, ihtiyacınızı karşılamak için günlük eşyaların bir sürü ölçü parametrelerin hesaba katılan bir dünyadır. Bu, evinize uyacak şekilde yapılmış mobilyalar, ayaklarınıza uyacak şekilde yapılmış ayakkabılar, elinize uygun kapı kolları, tek bir tuşa dokunarak zevkinize uygun yemeklerin bile tadabileceğiniz anlamına gelir. İlaçlar, kemikler, organlar ve deri dokuların ihtiyacınıza göre karşılanabilir zamandayız.

Bunlardan bazılarını şimdi zengin iseniz alabilirsiniz, ancak 3D baskı kaliteli, ekonomik, üretim getiriyor. Eğer bu saf hayale benziyorsa, “kişiselleştirilmiş 3B baskılı ürünleri” kullanmaya çalışın ve kendiniz görün. Sonuçta, bir iPad üzerinde süpermarket alışverişi yapma fikri 20 yıl öncesinde çok uçuk görünürdü.

Sınırları nelerdir?

Bir 3D yazıcı satın almak bir fabrikayı kurmaktan çok daha ucuz olsa da, ürettiğiniz parça başına maliyet daha yüksek olduğundan, 3D baskı ekonomisi henüz geleneksel seri üretimine karşı yarışamıyor. Aynı zamanda, 3D baskı hizmeti endüstriyel makinelerin pürüzsüz kaplamasıyla da yanında duramaz, aynı zamanda endüstriyel işlemelerin sayesinde mevcut çeşitli malzemeler veya çeşitli ebatları sunamaz. Ancak, pek çok ev teknolojisi gibi, fiyatlar düşecek ve 3D yazıcı özellikleri zamanla gelişecektir. O ana kadar kendinize tasarladığınız bir eşyayı 3D Baskı hizmetimizi size sunarak sizi bir sürü dertten kurtarmış oluyoruz.

Bu teknoloji kullanışlı mı?

Evet, bir ürün tasarımcısı veya mühendisiyseniz, ancak çoğu insan için, kullanışlı bir teknoloji değil. Buna rağmen size sunduğumuz bu hizmetin sayesinde işinizi kolaylaştırıp, video derslerle beraber, hediye edebileceğiniz hediyelik eşya tasarımını öğretmeyi ve genel kullanıcıya açılmayı hedefliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir